PTT Personel Alımı 2020

PTT personel alımı ile ilgili olarak yapılan son açıklamada 2023 yılına kadar 55 bin personel alımı yapılacağı duyurulmuştu. 2020 yılı ise PTT personel alımının yapılacağı yeni bir yıl olduğundan dolayı pek çok kişi alım haberini beklemeye başladı. Her yıl yeni bir alım haberi ile binlerce insana ekmek kapısı olan PTT’nin bu yılda alım yapması bekleniyor.

Kurumlar arasında son zamanlarda ciddi alımları ile gündeme gelen PTT bu sene de iş sahibi olmak isteyenlerin umudu olmuş durumda gerekli şartların bulunması durumunda kuruma herkes başvurabiliyor.

 

PTT Personel Alımı Ne Zaman Olacak?

2023 yılına kadar her yıl alım yapılacağı duyurulan PTT’nin bu yıl içerisinde de alım yapması bekleniyor. Alımdan bir ay önce mülakat duyurusu yapılacağı ve şartların açıklanacağı da yetkililer tarafından verilen bilgiler arasında bulunuyor. 2020 PTT personel alımı ilanının ise PTT’nin resmi sayfasında yayınlanması bekleniyor. Ayrıca bu yılın ortasına doğru alım yapılacağı da beklentiler arasında bulunuyor.

Kuruma alımlar ile ilgili ilanlar kurumun sitesinde anlık olarak paylaşılıyor. PTT içerisinde çalışmak isteyenlerin zaman zaman siteyi kontrol etmesinde fayda bulunuyor.

 

0x0-ptt-personel-alimi-yapacak-mi-2020-ptt-personel-alimi-ne-zaman-basvuru-sartlari-nelerdir

 

2020 PTT Personel Alım Şartları

2020 PTT personel alımı şartları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Herhangi bir suçtan dolayı 6 ay ve daha fazla süre ile hapis cezası almış olmamak. (Affa uğramış dahi olsa devletin güvenliğini tehdit edecek ve kanunlarda yer alan belirli suçlardan dolayı hapis yatmamış olmak.)
 • 18 yaşını tamamlamış olmak ve PTT alım sınavının yapılacağı gün 36 yaşından gün almamış olmak.
 • Askerlikle ilişiğini kesmiş olmak.
 • Atamanın yapılacağı pozisyona uygun görülen okullardan mezun olmuş olmak.
 • PTT tarafından belirlenen KPSS puanına uygun bir puan almış olmak.
 • Engelli personel kapsamında alınacak olan personeller için akıl hastalığının bulunmaması.
 • Uyuşturucu bağımlısı olmamak ya da iş başvurusu yaptığı tarihten önce uyuşturucu tedavisini tamamlamış olmak.
 • Herhangi bir kurum ve kuruluştan emekli olmuş olmamak.
 • Önceden çalışılan kurumdan disiplin cezası alarak işten çıkarılmamış olmak.
 • Alımlar esnasında yapılacak olan güvenlik soruşturmasında herhangi bir sakınca bulunmamış olması.

 

2020 PTT Personel Alımı Başvuru Formu

PTT personel alımı ile ilgili olarak bilgilerin yayınlanmasının ardından online ortamda doldurulmak üzere başvuru formu yayınlanacaktır. PTT personel alımı başvuru formu bilgilerinin doldurulmasının ardından mülakat tarihleri belirlenecek ve bu tarihlerde yapılacak görüşmeler sonrasında alımlar gerçekleştirilecektir. Sınavlara girilmeden önce nasıl bir hazırlık yapılması gerektiği önceden ciddi bir şekilde araştırıldıktan sonra mülakatlara katılım sağlanmalıdır. Daha önceki yıllardan bu konu ile ilgili tecrübesi bulunan oldukça fazla sayıda aday çeşitli forumlarda bu konular ile ilgili bilgilendirmeler yapmaktadır.

 

2020 PTT Personel Alımı Taban Puanları ve Boş Kadrolar

2020 yılında yapılacak olan alımlarda PTT personel alımı taban puanı olarak KPSS’den en az 60 alan kişilerin başvuru yapabileceği ön görülüyor. Alınacak rakamın üç katı kadar kişinin çağırılacağı ve boş kadroların dolmaması halinde yıl içerisinde yeni alımların yapılacağı da ön görülenler arasında yer alıyor. 2020 yılında ise 55 bin kişilik alımlardan 15 bin kişinin alınması da beklenenler arasında bulunuyor.