Kamuya 100 bin personel alımı detayları

2011 yılında binlerce istihdam olanağı sağlayarak alımlar yapan kamu kurumları 2012 yılında da yeni iş ilanları kapsamında personel eleman memur alımlarına devam edecek. 2012 yılı bütçe kanununda yer alan düzenleme ile bu yıl içinde emekli olanların yüzde 50′si oranında kamuya personel alınması hesaplanmıştı. 2012 yılında kamuya alınacak memur sayısının, hangi branşlarda olacağı ise kamu kurumlarının yapacağı çalışmalarla netleşecek.

Kamu kurumları personel ihtiyaçlarını Maliye Bakanlığı’na ve Devlet Personel Başkanlığı’na bildirecek. Maliye Bakanlığı da kamu kurumlarına kadro tahsis edecek.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfü Elvan da kamu kurumlarına bu yıl 100 binin üzerinde personel alınacağını duyurdu. Birtelevizyon kanalında konuşan Elvan, IMF ile yapılan anlaşmalar çerçevesinde önceki yıllarda kamuya sadece emekli olanların yüzde 10′u düzeyinde personel alındığını hatırlatarak, “Şu anda emekli olan veya kurumundan ayrılan personel sayısının yüzde 50′si kadar dışarıdan atama yapılabiliyor. Şu an itibariyle 2012 yılında 100 binin üzerinde atama yapılacağını söyleyebiliriz” dedi. Öte yandan,üniversitelere de bu yıl içinde 7 bini araştırma görevlisi olmak üzere toplam 9 bin akademik personel alınacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder